DAJEMY PRZESTRZEŃ


MAKIETA - NIKISZOWIEC Z INNEJ PERSPEKTYWY

Celem projektu jest POKAZANIE NIKISZOWCA Z ZUPEŁNIE INNEJ PERSPEKTYWY. Tak narodził się pomysł na stworzenie makiety osiedla. Z jednej strony pozwala ona na spojrzenie na osiedle z lotu ptaka. Z drugiej strony umożliwia poznawanie niezwykłej architektury Nikiszowca za pomocą dotyku. To fantastyczne doświadczenie tak dla mieszkańców jak i turystów. To także niepowtarzalna możliwość dla osób niedowidzących i niepełnosprawnych ruchowo. Zainteresowani historią Nikiszowca mogą znaleźć na makiecie informacje o przeszłości, także w języku braille.

WE WSPÓŁPRACY Z MIESZKAŃCAMI I PRZY UŻYCIU LOKALNYCH ZASOBÓW
Makieta powstała we współpracy z mieszkańcami, w nawiązaniu i przy użyciu lokalnych zasobów. Pomysłodawcą projektu jest lokalny lider, Zdzisław Majerczyk. Makieta wykonana została w nikiszowieckiej Pracowni Ceramiki Artystycznej, Terra Arte, przez Beatę Mutke. Materiał to cegła podobna do tej, z jakiej zbudowano całe osiedle. Wykorzystano także oryginalną kopalnianą drzewiarkę, podarowaną przez Kopalnię Wieczorek, jako miejsce, na którym została usytuowana makieta.

KOLEJNA ATRAKCJA TURYSTYCZNA NIKISZOWCA
Makieta odsłonięta została w obecności kilkuset osób - turystów i mieszkańców - 10 maja 2014 r. Umieszczona została przy placu kościelnym Kościoła św. Anny, w samym sercu nikiszowieckiego rynku, stając się kolejną atrakcją turystyczną Nikiszowca. Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Katowice.